Jak podłączyć laptopa do telewizora?

Obraz profilowy z Bartosz Kaczmarek Bartosz KaczmarekDodano: środa, 18 Kwiecień 2012
computer-to-tv

Dziś w ramach serii „Techniczne środy” zaprezentuje Wam coś z czym mogą mieć problem niektórzy z Was, a dokładniej podłączanie laptopa do telewizora, projektora czy zewnętrznego ekranu. Proces nie jest skomplikowany, można by rzec na tyle uproszczony, że trudno zrobić błąd ale jestem pewien jednego… na pewno po przeczytaniu tego wpisu będziecie wiedzieć wszystko na ten temat. Wszystko zaprezentuję na przykładzie komputera Sony VAIO.

Co będzie nam potrzebne?

Po pierwsze oczywiście – potrzebujemy komputera. Po drugie – tego, co ma rozszerzyć nasz obraz czyli telewizora, projektora, monitora. To jednak każdy wie, przecież w końcu chcemy połączyć te dwa urządzenia. Dlatego potrzebujemy tylko jednej rzeczy – kabla.

Jaki wybrać kabel?

Tak jak wspomniałem chwilę wcześniej będę bazować na komputerach Sony VAIO. W zasadzie wszystkie modele obecnie sprzedawane (także te najsmuklejsze biznesowe!) posiadają dwa wyjścia – VGA oraz HDMI. Dlatego mając tą wiedzę potrzeba sprawdzić, które z wejść dostępne są w urządzeniu rozszerzającym „obraz”. W przypadku telewizorów spokojnie powinniśmy uświadczyć HDMI (spokojnie 3,4 sztuki) lub ewentualnie dodatkowo VGA. Projektory zwykle wyposażone są w port VGA i DVI, najnowsze jakie możemy spotkać to te wyposażone w HDMI. Z monitorami zewnętrznymi jest podobnie jak z projektorami – najstarsze posiadają wyłącznie VGA, następnie umieszczano VGA + DVI, natomiast teraz stosuje się wyłącznie HDMI lub połączenie z DVI. Tyle słów, tyle skrótów, ale jak je rozpoznać?

Port VGA

Najstarszy z przedstawianych portów. Przeważnie występuje w niebieskiej lub czarnej wersji kolorystycznej. Wykorzystujemy tutaj 15-pin złącze dlatego, to co poszukujemy to po prostu „mała kosteczka z 15 dziurkami”. W Sony VAIO SE wygląda to mniej więcej tak:

4. port od lewej, z lewej strony od napisu HDMI. Port ten jest dość charakterystyczny, dlatego nie sądzę aby był problem z jego znalezieniem. Kabel jaki potrzebujemy to kabel „męski/męski” gdyż zarówno w komputerze jak i w np. TV występują takie same żeńskie wersje portów. Dlatego szukamy takiego z tak wyglądającymi końcówkami:

Kolory końcówek w kablu są różne – spotkałem się z czarnymi, niebieskimi (jak na zdjęciu powyżej) i szarymi. Jednak nie ma co na to patrzeć.

Jeszcze jedna mała uwaga – kabel VGA nie przesyła dźwięku, dlatego jeżeli chcemy przesłać dźwięk musimy wyposażyć się w kabel Minijack -> 2X Cinch, który podłączamy do wyjścia słuchawkowego. Mniej więcej taki:

Czasami jednak i taka opcja nie funkcjonuje (np. w niektórych Braviach). Wtedy można posłużyć się kablem Minijack -> Minijack (oba po 3,5 mm srednicy).

Jeżeli ktoś zastanawia się, czy można wysłać obraz w rozdzielczości Full HD za pomocą VGA to przetestowałem to – tak, da radę jednak widać różnicę jakości pomiędzy takim złączem, a HDMI.

Port DVI

Podobnie jak w przypadku VGA port służy do wysłania jedynie obrazu. Port jest znacznie większy dlatego raczej nie uświadczymy go w komputerach. Główną zaletą jest jednak polepszona jakość obrazu przy wyższych rozdzielczościach – większych niż 1280 x 1024. Wspominam o nim jednak dlatego, gdyż często możemy spotkać się z połączonymi typami kabla – np. VGA z DVI, DVI z HDMI. Złącze HDMI wygląda tak:

Końcówka kabla natomiast:

Port HDMI

Chyba najbardziej wygodna opcja przesyłania cyfrowego obrazu i dźwięku. Nie musimy się bawić w dodatkowe okablowanie i jedyne co potrzeba to jeden kabel podłączony do jednego portu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że obecnie są dostępne 4 wersje tego kabla, które aby nie było za łatwo wyglądają tak samo i różnią się jedynie obsługiwanymi funkcjami. Dla przykładu wersja 1.4 dopiero pozwala na przesyłanie materiału 3D poprzez HDMI do telewizora i zwiększoną rozdzielczość, wersja 1.3 natomiast pozwoliła na przesył skompresowanej jakości audio. Dlatego należy zwrócić uwagę jaki port mamy dostępny. Po szczegółowe różnicę zaprszam Was do tabelki porównawczej na Wikipedii. W Sony VAIO wszystkie obecnie oferowane w sklepach modele posiadają najnowszą (1.4) wersję standardu dlatego jeżeli chcecie obejrzeć sobie Avatar w trzech wymiarach na telewizorze obsługującym tę technologię to nie ma najmniejszego problemu.

Port:

Kabel:

Po prostu wkładamy go po portu jak zwykła wtyczkę.

Podłączyłem kabel, i co?

Teraz wystarczy użyć skrótu klawiszowego (dostępne w Sony VAIO) fn+F7 (aby zapamiętać wystarczy spojrzeć na ikonkę monitorka). Pojawi nam się na środku ekranu menu:

Poruszamy się po nim wciskając kolejny raz FN+F7 lub korzystając ze strzałek. Pierwsza z nich prezentuje obraz tylko na ekranie komputera, druga duplikuje ten sam obraz na projektorze (bądź TV etc.), trzecia rozszerza do dodatkowego pulpitu także możemy korzystać jakby z 2 niezależnych ekranów (wygodne rozwiązanie gdy pracujemy na 2 ekranach). Ostatnia natomiast pozwala wyświetlić obraz tylko na ekranie zewnętrznym.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania odnośnie podłączania komputera do TV, to piszcie śmiało.

Komentarze

 1. Pingback: Sony VAIO T13 i podłączenie go do sieci w biurze – VAIO Blog

 2. Witam.Potrzebuje pomocy,moj laptop ma vga telewizor tez .podlaczlam kabel i na moment ukazal sie obraz
  i po paru sekundach zniknal,ukazal sie napis brak sygnalu.nie wiem co mam robic. zaznaczam ze technicznie jestem 0
  nie mam nikogo do pomocy wiec probuje sama.za pomoc bede wdziczna

 3. Dobra, a jak zrobić żeby po rozszerzeniu obrazu z laptopa na TV , film puszczony z laptopa przez HDMI miał swój obraz i dźwięk w TV, a ja w tym samym czasie mógłbym słuchać muzy na laptopie choćby przez słuchawki. Na razie po podłączeniu lapka pod TV, dźwięk leci tylko z TV. Da radę coś zrobić? Laptop – Vaio VPCEB2S1E, TV – KDL40EX500.

 4. Witam.
  Jeśli można dodać tutaj swój problem, jeszcze:), to nie omieszkam.
  Podłączyłem swojego VAIO do TV i nie mogę zrobić tak żeby mi obraz został duplikowany. Jeśli podłączę kabel HDMI to w najlepszym wypadku na TV wyświetla się tylko tapeta która jest na laptopie i nic więcej, żadnej ikony nawet. Kiedy myszką dojeżdżam do górnej krawędzi monitora a później jadę myszką wyżej to pokazuję mi się ona/myszka na TV tak jakby to był rozszerzony ekran. Co zrobić żeby duplikować ekran monitora na ekran TV?

 5. Pingback: Jak połączyć VAIO z ekranem zewnętrznym lub rzutnikiem? – VAIO Blog

 6. Pingback: Jak połączyć komputer z ekranem zewnętrznym lub rzutnikiem? – VAIO Blog

Dodaj komentarz