Recovery w Windows 8 – jak uruchomić? Przywracanie systemu, poradnik

Obraz profilowy z Bartosz Kaczmarek Bartosz KaczmarekDodano: wtorek, 16 Październik 2012
windows 8 logo

Wraz z nadejściem nowego systemu zmieni się także to jak będzie wyglądać cały proces przywracania systemu z partycji recovery na VAIO.

Może nie będą to drastyczne zmiany – po prostu od nowego (jesiennego) lineupu będziemy musieli zmienić troszkę przyzwyczajenia. Zobaczcie kolejne kroki, jakie należy podjąć, aby przywrócić system do nowości.

Nowości po wciśnięciu przycisku ASSIST

Pamiętacie co ukazywało się po wciśnięciu przycisku ASSIST, gdy komputer był wyłączony? Tak, uruchamiało się menu, które bezpośrednio doprowadzało Nas do funkcji przywracania systemu. Od jesieni 2012 menu to jednak się mocno zmieni, a będzie wyglądać mniej więcej tak:

Jak widzicie prócz opcji recovery mamy także możliwość uruchomienia komputera bezpośrednio z nośnika (płyty bądź dysku USB), czy odpalenie BIOSu. Interesuje nas opcja 1. i ją wybieramy. Sterujemy opcjami za pomocą strzałek klawiatury.

Wybieramy język, jeżeli nie ma w nich naszego to przechodzimy do „See more languages” gdzie ten powinien się znaleźć.

Wybieramy opcje klawiatury – podobnie jak powyżej wybieramy opcję „See more keyboard layouts”.

Następnie wybieramy „Trubleshoot”, czyli w wolnym tłumaczeniu „rozwiązywanie usterek”.

Następnie jako, że interesuje na przywracanie wybieramy opcję „Recovery and maintenance”.

Teraz pozostaje nam wybrać jedynie system, który ma zostać przywrócony – myślę, że ten jest raczej oczywisty.

Rozpoczynamy przywracanie systemu

Po chwili wystartuje cały proces przywracania.

Wybieramy tekst, który jest napisany w języku polskim.

Opcja pierwsza – „Star recovery wizard”.

Jesteśmy poinformowani o straceniu wszystkich danych w czasie przywracania i od oprogramowania pojawia się propozycja „uratowania” danych.

Ostatnie ostrzeżenie, z zaznaczonym wyraźnie faktem aby komputer był podłączony do zasilania. Jeżeli tego już jesteśmy pewni to możemy zabierać się do pracy.

Ostatnie 10 sekund na decyzję i…

… już nie ma odwrotu :) Teraz należy odczekać około 2-4 h (w zależności od modelu) i cieszyć się „świeżym” systemem.

Cały proces nie jest skomplikowany i z pewnością każdy z Was poradzi sobie z nim wyśmienicie

Komentarze

    • Póki co obawiam się, że nie – mój VPCZ12X9E ciągle nie jest wspierany i najwyraźniej dopóki nie dostanę aktualizacji BIOS nie mam szans na instalacje nawet sterowników od grafiki :/ Strasznie to ograczniczone! Czy ktoś z vaioblog.pl wie czy i kiedy pojawi się wsparcie? Nie wierzę żeby 2 letni laptop z najwyższej serii został pominięty :/

  1. Nie wiem dlaczego, ale w moim Sony VAIO przycisk assist przestał działać. Po uruchomieniu laptopa ukazał się napis „wykryto błąd na dysku twardym. Usuwanie go może potrwać ponad godzinę”, po czym ekran zrobił się czarny, a na nim ukazał się tylko kursor. Próbowałam przez assist zrobić recovery, ale oczywiście – nic nie działa. A laptop zakupiony tydzień temu. :( Wie ktoś może, jak sobie z tym poradzić?

  2. witam,

    od 2 dni mam problem z moim sony vaio. Mianowicie po włączeniu działa około 5 minut po czym wszystko jest jakby „zamrożone”, nie reaguje na myszkę ani na touchpad, klawiatura się podświetla ale próbowałam nawet właczyć managera zadań wciskajać ctrl+alt+del i niestety tez nie działa, wyłączałam go zwykłym przyciskiem od uruchamiania komputera. Wyczytałam na jednym forum, że pomóc może przycisk „Assist” od Vaio Care i probowałam zmienić coś w zakładce „wydajność”, ale po chwili znowu sie zaciął i nie byłam w stanie nic zrobic. Czy spotkał się ktoś już z takim problemem? jeśli tak to co mogłabym zrobić, zeby działał jak wczesniej? Laptop został kupiony w styczniu i jest to model: SONY VAIO SVE1512P1EB.EE.

    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Dodaj komentarz